Midge Ure

Brytyjski wokalista, gitarzysta, autor tekstów, producent muzyczny i reżyser. Już jako nastolatek założył w 1969 roku zespół Stumble, który działał do 1971. W 1972 roku zasilił szeregi rockowej grupy Salvation. W 1974 przemianowano jej nazwę na Slik, w której James Midge Ure był wiodącym gitarzystą, a następnie i wokalistą.

Slik nie zawojował rynku w Szkocji, ale zainteresował się nim duet producentów i twórców przebojów popularnego Bay City Rollers – Bill Martin i Phil Coulter. To właśnie dzięki nim, Ure wraz z kolegami wybrał się do Londynu.

W 1977 r. formacja Slik przeobraziła się w grupę Zones, a Ure wspólnie z perkusistą Kennym Hyslopem zrealizował singel „Pain” sygnowany nazwą PVC 2. Jeszcze w tym samym roku przystąpił do kolejnej kapeli reklamowanej jako brytyjska supergrupa. Była to punk-popowa The Rich Kids, w której w skład wchodzili: Steve New – muzyk z pierwszego składu The Sex Pistols, basista Glen Matlock (również były „Pistolet”) oraz perkusista Rusty Egan. W 1977 Bogate Dzieciaki podpisały kontrakt z EMI. Umowa z wytwórnią zapowiadała realizację trzech płyt, ale zakończyła się jedynie na trzech singlach.

Właśnie w tym czasie Ure zafascynował się muzyką elektroniczną i możliwościami syntezatorów. W 1979 roku na krótko związał się z Misfits, gościnnie wziął udział w tournee Thin Lizzy po USA i Japonii oraz wspólnie ze Steve’m Strange’em nagrał singla „In The Year 2525”, jako nową wersję przeboju duetu Zager And Evans. Midge Ure opuścił The Rich Kids razem z Rusty Egane’m i wspólnie dogadali się z czołowym „noworomantykiem” Steve’m Strange’m i Billy’m Currie z Ultravox. Kwartet wspomagany przez muzyków Magazine utworzył pierwszą neoromantyczną formację o nazwie Visage, z którą Ure nagrał dwa albumy „Visage” (’80) i „The Anvil” (’82). W Ultravox Ure przejął rolę głównego wokalisty, ale ponadto grał na gitarach i syntezatorach.

Odszedł po rozpadzie grupy w 1987 roku. Oprócz wypełniania obowiązków w macierzystym zespole, Ure zajmował się współpracą z innymi twórcami m.in. pomagał przy produkcji video-clipów w spółce z Chrisem Cross’em i wspierał Mick’a Karn’a z Japan. Dbał także o rozwój własnej kariery solowej.  W 1982 nagrał kompozycję Thoma Rusha „No Regrets” wylansowaną w latach 60 przez tercet The Walker Brothers. Na ścieżce dźwiękowej do filmu „Party Party” znalazła się także jego wersja hitu Davida Bowie „The Man Who Sold The World. Razem z Bobem Geldofem napisał w 1984 piosenkę „Do They Know It’s Christmas?” nagraną z zespołem gwiazd Band Aid. Całkowity dochód ze sprzedaży singla przeznaczony został na zakup żywności dla mieszkańców najuboższych krajów Afryki.

W 1985 r. Szkot wyruszył w swoje pierwsze tournee. Przebój „Sister And Brother” z krążka „Answers To Nothing” zaśpiewał w duecie z Kate Bush. Pierwsze dwa albumy studyjne w dużej mierze nawiązywały stylistycznie do twórczości Ultravox (nagrania „If I Was”, „That Certain Smile”, „Lied”, „Just For You”, „Homeland”) natomiast kolejne wydawnictwa w coraz większym stopniu zawierały muzykę opartą na ludowym, celtyckim brzmieniu.

Midge Ure otrzymał z rąk Królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego. 52-letni wokalista grupy  dołączył 18 października 2005 do wyższych sfer brytyjskiego społeczeństwa. Ure uhonorowany został medalem oficerskim Order Of The British Empire za propagowanie muzyki i działalność charytatywną. Również w 2005 roku charytatywna działalność Midge Ure’a przy akcjach Live Aid i Live 8 została doceniona przez władze Uniwersytetu Abertay ze szkockiego miasta Dundee. Otrzymał on tytuł doktora sztuk tej uczelni. Od tego czasu Muidge Ure wydal kolejne 2 płyty (Re*Live (Hypertension)oraz Cover Versions Album) i koncertuje do dzisiaj.

22.11.2009 r. Midge Ure wystąpił na koncercie organizowanym przez naszą agencję w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.