Uriah Heep

Brytyjska grupa /rockowa utworzona w roku, jeden z prekursorów metalu; w początkach działalności związana z hippisowskim. Do jej największych przebojów należą fantazyjne ballady: July Morning, Lady in Black oraz Come Away Melinda, osadzone w baśniowym, surrealistyczno-metafizycznym świecie.

Najczęstszym tematem piosenek Uriah Heep były problemy egzystencjalne oraz perypetie miłosne przeżywane w odmiennych stanach świadomości: powracające w tekstach motywy to są wróżki, duchy, magiczne zwierciadła. Utwór July Morning uznany został przez krytyków za jedną z największych w historii rocka.
Zwłaszcza w pierwszym okresie aktywności scenicznej grupa Uriah Heep charakteryzowała się melodyjnymi utworami z bogatymi, nieco odrealnionymi partiami wokalnymi i wyrazistym brzmieniem gitar oraz instrumentów klawiszowych. Kompozycje piosenek zdradzały liczne powinowactwa ze sceną awangardową oraz progresywnym. Zbliżało ją to do wczesnych dokonañ Fudge, by później – za sprawą coraz cięższego brzmienia – skierować jej tory w stronę metalu. Zmienił się przy tym styl zespołu: wcześniej mroczny i psychodeliczny (np. Bird of Prey), teraz – dynamiczny i żywiołowy, inspirujący się and rollem (Spider Woman), określany często jako rock[3]. Ze względu na duże znaczenie, jakie nadawali muzycy chórom wokalnym, przez krytyków zespół ironicznie nazwany został mianem „Boysów metalu”. Najbardziej rozpoznawalnym członkiem zespołu był Byron, wokalista znany ze scenicznej charyzmy oraz rzadko spotykanej skali głosu.
Za szczytowe osiągnięcie Uriah Heep uważa się album Look at Yourself, którego wydanie stało się właściwym początkiem sławy grupy. Od czasu tragicznej śmierci Byrona, popularność ta malała. Dziś wokalistą jest Shaw. Nazwa zespołu to imię i nazwisko czarnej postaci z powieści Dickensa zatytułowanej David Copperfield.
Początki grupy sięgają roku, kiedy to Box założył w Walthamstow zespół The Stalkers. Gdy w pewnym momencie nastąpiła potrzeba zmiany wokalisty, perkusista, Roger Penlington, zasugerował na to miejsce swojego kuzyna, Davida Garricka (później zmienił on nazwisko na Byron). Wtedy powstał zespół Spice, z którego w roku narodził się właściwy Uriah Heep.
Wydana w roku pierwsza płyta, Very 'Eavy… Very 'Umble, intrygowała charakterystycznym brzmieniem – z dominującymi instrumentami klawiszowymi i gitarami, a także specyficznym śpiewem . Następny album, Salisbury, był już bardziej osadzony w rocku progresywnym, z długim jak na ten gatunek przystało, 16-minutowym utworem tytułowym. Kolejne lata przyniosły liczne zmiany personalne w zespole, lecz specyfika jego stylu oscylowała wciąż wokół długich i złożonych kompozycji, z baśniowymi tekstami. Największy wkład w muzyczny wizerunek grupy miał w tym okresie (do roku) Hensley.
Znaczącą dla grupy zmianą było odejście z zespołu wokalisty, Byrona, i zastąpienie go przez Lawtona. Wtedy to stylistycznie zespół zaczął podążać w stronę typowego hard rocka. Kolejnym wokalistą został w 1980 r. John Sloman – zmiana ta nie została dobrze przyjęta przez fanów. W tym samym roku zespół opuścił Hensley – doprowadziło to do kompletnego rozkładu grupy. Dzięki staraniom Micka Boxa, który przejął w tym momencie rolę lidera (a do kwietnia r. także menedżera), zespół kontynuował działalność, zaskarbiając sobie nawet nowych fanów wśród młodych zwolenników lżejszej odmiany metalu.
Najbardziej znany i ceniony jest początkowy wkład zespołu w muzykę rockową. Choć wciąż wydawane są płyty z nowym materiałem (najnowsza, zatytułowana the Wild została wydana w 2011 roku), przede wszystkim ukazują się antologie, składanki i kolekcjonerskie wydawnictwa z nagraniami studyjnymi, koncertowymi oraz nieoficjalnymi. Grupa cały czas prowadzi działalność koncertową a w latach 2001-2005, zawsze pod koniec roku odbywały się specjalne koncerty pod hasłem „The Magician’s Birthday Party”. Spotykają się na niej fani, obecni i byli członkowie zespołu, często dający gościnne występy.
Z powodów zdrowotnych w styczniu grupę opuścił dotychczasowy perkusista – Lee Kerslake, jego miejsce zajął Russell Gilbrook.

12 października 2011 r. zespół URIAH HEEP wystąpił na koncercie organizowanym przez naszą agencję w Klubie Studio w Krakowie.